• Szkoła Promująca zdrowie, harmonogram działań 2023/24

        •  

           

           

           

           

          Zdrowie to cenny skarb, którego nie doceniamy dopóki się nie zepsuje”

           

          PROGRAM

          SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

          na lata 2023-2026

           

          Szkoła Podstawowa im. Romualda Traugutta w Jastrzębiu

          Jastrzębie 14, 87-322 Jastrzębie

          tel. 564955712

          e-mail: spjastrzebie14@gmail.com

          strona www https://spjastrzebie14.edupage.org/

           

          Dyrektor: Iwona Grzybowska

          Wicedyrektor: Agnieszka Szczechowicz

           

           

          Skład zespołu do spraw promocji zdrowia:

          Szkolny koordynator: Dorota Florkiewicz- nauczyciel biologii i języka angielskiego

          nr telefonu 500185889, e-mail: dorotaflorkiewicz03@gmail.com

          Zastępca koordynatora: Magda Szypczyńska - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

          Mariusz Koźmiński - nauczyciel informatyki, techniki, matematyki

          Dominika Dąbkowska - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej

          Monika Barnik- nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, plastyki

          Łukasz Olszewski - nauczyciel wychowania fizycznego

          Anna Krajnik – szkolny psycholog

          Wiktoria Skrzypczyk – szkolny pedagog

          Mirosława Belkiewicz – pielęgniarka szkolna

           

          Data podjęcia uchwały o przystąpieniu do projektu: 03.03.2023 r.

          Ilość zespołów klasowych: 8

          Liczba uczniów w szkole: 192

           

          Szkoła promująca zdrowie - to szkoła , która tworzy warunki i podejmuje działania sprzyjające dobremu samopoczuciu , prawidłowemu rozwojowi psychofizycznemu społeczności szkolnej oraz podejmowaniu przez jej członków działań na rzecz propagowania zdrowia.

          W Szkole Promującej Zdrowie wszyscy pracownicy, uczniowie i rodzice podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie, uczą się żyć zdrowiej i tworzyć wokół siebie zdrowe środowisko, zachęcają inne osoby do włączania się w realizację działań promujących prawidłowy styl życia.

          Edukacja zdrowotna to proces kształtowania u uczniów nawyku dbałości o zdrowie własne i innych ludzi oraz umiejętności tworzenia zdrowego środowiska. Daje ona uczniom możliwość nabycia umiejętności, wiedzy i postaw, które są niezbędne do odpowiedzialnego uczestnictwa w życiu społecznym, pomaga odkrywać jakie wybory służą rozwojowi i lepszej jakości życia, pomaga zrozumieć siebie i innych, pomaga budować obraz świata, który jest najbliższy codziennym doświadczeniom, uczy odpowiedzialności, jest pierwszym stopniem profilaktyki różnych zagrożeń i zachowań problemowych. Jest procesem, który trwa przez całe życie i dotyczy wszystkich ludzi - nieodłączny element promocji zdrowia. Pozwala odkryć jakie wybory służą zdrowiu, zapewnia warunki, aby możliwe było dokonywanie „zdrowych” wyborów. Zarówno w edukacji zdrowotnej, jak i promocji zdrowia najistotniejszy jest aktywny, podmiotowy udział wszystkich grup społeczności szkolnej. Zdrowie wpływa na pozytywne osiągnięcia dzieci i młodzieży. Jednym z wielu zadań szkoły jest dbanie o zdrowie społeczności szkolnej. Nasza szkoła od bardzo wielu lat podejmuje zadania i działania mające na celu upowszechnianie zdrowego stylu życia. Działania te zainspirowały nas do włączenia się w realizację programu „Szkoły Promującej Zdrowie”, dlatego przystąpiliśmy do jego aktywnej realizacji. W roku szkolnym 2022/2023 wysłaliśmy kartę zgłoszeniową szkoły do Kujawsko - Pomorskiej Sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie, która opisywała dotychczasowe działania prozdrowotne prowadzone w naszej szkole.

          Nauczyciele, chcąc dobrze przygotować się do odpowiedniego i aktywnego działania wzięli udział w szkoleniach/webinariach:

          - szkoleniowa rada pedagogiczna pt „Jak tworzyć szkołę promującą zdrowie?”

          - cykl szkoleń w wymiarze 40 godzin w ramach programu „Junior - Edu – Żywienie”

          - udział w międzynarodowym projekcie badawczym Heads Up Erasmus + dotyczącym zdrowia psychicznego uczniów

          - szkolenie członków rady pedagogicznej przeprowadzone przez koordynatora programu- zapoznanie z treściami podręcznika „Szkoła Promująca Zdrowie”

          - konsultacje członków zespołu

           

           

          STANDARDY SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

          Szkoła promująca zdrowie dąży do osiągania celów i realizuje zadania określone w podstawach programowych kształcenia ogólnego i innych obowiązujących aktach prawnych i ponadto:

          1. Koncepcja pracy szkoły, jej struktura i organizacja sprzyjają uczestnictwu społeczności szkolnej w realizacji działań w zakresie promocji zdrowia oraz skuteczności i długofalowości tych działań.

          2. Klimat społeczny szkoły sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.

          3. Szkoła realizuje edukację zdrowotną i program profilaktyki dla uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz dąży do poprawy skuteczności działań w tym zakresie.

          4. Warunki oraz organizacja nauki i pracy sprzyjają zdrowiu i dobremu samopoczuciu uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz współpracy z rodzicami.

           

          W oparciu o określone standardy dla Szkół Promujących Zdrowie oraz wszystkie działania podejmowane w szkole w zakresie promocji zdrowia zostały opracowane priorytetowe cele Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Jastrzębiu jako szkoły promującej zdrowie

          1. zachęcanie do podejmowania odpowiedzialnych wyborów dotyczących zdrowia i prawidłowego żywienia oraz aktywnego spędzania czasu wolnego

          2. stwarzanie warunków sprzyjających dobremu samopoczuciu w szkole,

          3. wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności, konieczne do podejmowania decyzji prozdrowotnych w tym również dotyczących nadużywania telefonów, tabletów

          4. propagowanie zdrowego stylu życia bez nałogów, używek

          5.Propagowanie różnych aktywności sportowych wśród młodzieży szkolnej jako formy zmniejszającej zachowania agresywne.

          6. włączenie do podejmowanych działań jak największej liczby osób społeczności szkolnej: uczniów, nauczycieli, rodziców i pracowników szkoły

          7. tworzenie warunków do harmonijnego rozwoju psychoruchowego uczniów naszej szkoły i utrzymywania prawidłowych relacji rówieśniczych

           

           

          Rozpoznanie i opis problemów w środowisku szkolnym

          Od kwietnia do czerwca r. szk. 2022/23 prowadzono badania i obserwacje oraz wywiady wśród społeczności szkolnej. Przebadano 80% uczniów klas IV – VII, nauczycieli oraz pracowników szkoły.

          Na podstawie przeprowadzonych analiz dotychczasowych działań oraz wyników ankiet wśród uczniów , rodziców oraz obserwacji społeczności szkolnej ustalono priorytetowe problemy dotyczące:

          1. Nieprawidłowości w zakresie odżywiania uczniów – unikanie jedzenia śniadania w domu, czasem brak drugiego śniadania bądź zastępowanie go słodkimi przekąskami, wybieranie słodkich napojów zamiast wody, niski poziom wiedzy na temat skutków nieprawidłowego odżywiania się

          2. Relacji rówieśniczych, nieumiejętnego rozwiązywania konfliktów – pojawiające się kłótnie, brak chęci współpracy, wykluczanie z grupy, przezywanie.

          3. Zaangażowania w aktywne spędzanie czasu w szkole a zwłaszcza poza nią. Przewaga czasu spędzanego z telefonem i grami komputerowymi zamiast ruchu na świeżym powietrzu

          Zarówno drugi jak i trzeci problem może mieć silny związek z niedawnym, przymusowym przebywaniem dzieci w domu podczas pandemii. Relacje rówieśnicze zostały wtedy znacząco zachwiane i jest to przeciągająca się sytuacja, którą niełatwo poprawić w krótkim czasie. Znaczna część młodzieży szkolnej poszukiwała kontaktów za pośrednictwem internetu, a w czasie wolnym angażowała się w gry komputerowe i media społecznościowe. Wiadome jest, że do prawidłowego rozwoju młodych ludzi konieczne są prawidłowe, wspierające oraz kształtujące osobowość kontakty rówieśnicze. Jako że zdrowie uczniów jest dla naszej szkoły bardzo ważne postanowiliśmy wziąć udział w programie „Szkoła Promująca Zdrowie” oraz stworzyć długofalowy harmonogram zadań i priorytetów z wyjaśnieniem sposobu ich realizacji, wytyczając również kryterium sukcesu.

          Biorąc udział w programie chcemy podejmować i upowszechniać działania na rzecz zdrowia w całym środowisku szkolnym. Naszym celem jest stworzenie właściwego środowiska sprzyjającego zdrowiu, bezpieczeństwu i dobremu samopoczuciu wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Chcemy ukazywać uczniom zdrowotne korzyści z aktywnego spędzania czasu, aby sami umieli podejmować odpowiedzialne wybory.

           

          Obszary działania w zakresie harmonogramu Szkoły Promującej Zdrowie

          • Prawidłowe odżywianie, edukacja zdrowotna

          • Aktywność ruchowa

          • Dbanie o relacje

           

          I cel strategiczny: poprawić poziom prawidłowych zachowań w zakresie odżywiania się uczniów

          Kryterium sukcesu: 70% uczniów zna i stosuje zasady prawidłowego odżywiania się i zdrowego stylu życia

          II cel strategiczny: zwiększyć udział uczniów w różnych formach aktywności fizycznej w szkole i poza nią, zadbać o poprawę relacji. Ukazanie wpływu zaangażowania w aktywność ruchową na poprawę samopoczucia i jednocześnie ulepszania relacji między uczniami

          Kryterium sukcesu: 90% uczniów jest aktywna na zajęciach wychowania fizycznego, chętnie uczestniczą w zajęciach pozalekcyjnych 70% uczniów nawiązuje, podtrzymuje i potrafi pielęgnować prawidłowe relacje

           

           

          PROGRAM DZIAŁAŃ W KIERUNKU PROMOCJI ZDROWIA NA LATA 2023 - 2026

           

          MODUŁ I : Prawidłowe odżywianie, edukacja zdrowotna

          Lp

          Zadanie/priorytet/obszar

          Metoda/Sposób realizacji

          Okres/termin realizacji

          Wykonawcy/osoba odpowiedzialna

          Środki, zasoby

          Sposób sprawdzenia wykonania zadania

          1.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          2.

           

           

           

           

           

           

          Wskazywanie społeczności szkolnej prawidłowych nawyków żywieniowych oraz uświadamianie jakie zagrożenia są związane z nieprawidłowymi zachowaniami względem własnego zdrowia Promowanie zdrowego stylu życia

           

          1. Lekcje wychowawcze i lekcje biologii na temat prawidłowego odżywiania i zdrowego stylu życia

           

          2. Warsztaty z dietetykiem

           

          3. Współpraca z pielęgniarką szkolną

           

          4. Udział w programach edukacyjnych poświęconych żywieniu

           

          5.Udział w konkursach,akcjach związanych z tematyką odżywiania i prawidłowego stylu życia

           

           

          6. Gazetka – tablica poświęcona edukacji promującej zdrowiej

           

           

          7. Organizacja warsztatów kulinarnych,

           

           

          oraz wspólnych śniadań w klasie z wychowawcą

           

          8. Organizowanie szkolnych obchodów dni związanych ze zdrowiem

           

          9. Współpraca z sanepidem – programy edukacyjne, informacje, ulotki

           

          10. Realizacja programów w zakresie profilaktyki chorób i uzależnień

           

          11. Współpraca z rodzicami w zakresie kształtowania nawyków zdrowotnych

          Cały rok szkolny

           

           

           

          styczeń

           

          cały rok szkolny

           

          cały rok szkolny

           

           

          cały rok szkolny

           

           

           

           

           

          cały rok szkolny

           

           

           

          dwa razy w semestrze

           

          dwa razy w miesiącu

           

          październik,

          luty, marzec

           

          cały rok

           

           

          cały rok

           

           

           

          cały rok

          Wychowawcy, nauczyciel biologii, pielęgniarka szkolna

          dietetyk, psycholog szkolny

          pielęgniarka

           

           

          nauczyciel biologii

          wychowawcy

           

           

          SU, nauczyciel biologii, wychowawcy

           

           

           

           

          wychowawcy, nauczyciel biologii

           

           

           

          dietetyk

           

           

           

          wychowawcy

           

           

          psycholog, wychowawcy

           

           

          wychowawcy, psycholog, pedagog

           

          wychowawcy, psycholog, pedagog

           

          szkolna rada rodziców, wychowawcy

          materiały biurowe, materiały papiernicze, laminator, drukarka

          zdrowa żywność,

          naczynia, sztućce

           

           

           

          materiały papiernicze, farby

          Zapisy w dziennikach lekcyjnych, dokumentacja szkolna, certyfikaty, potwierdzające udział

          fotorelacje,

           

           

           

          MODUŁ II: Aktywność ruchowa i dbanie o relacje

          Lp.

          Nazwa zadania

          Sposób realizacji

          Okres/Termin realizacji

          Wykonawcy/osoba odpowiedzialna

          Środki, zasoby

          Sposób sprawdzenia wykonania zadania

          1.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          2.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          3.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          4.

          Rozwijanie i pielęgnowanie sprawności fizycznej

           

           

           

           

           

           

          Ulepszanie i utrzymywanie dobrych relacji między uczniami, nauczycielami i innymi pracownikami szkoły

          Monitorowanie samopoczucia społeczności szkolnej

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          Uczymy się radzić sobie z emocjami i trudnymi sytuacjami

          1.Organizowanie i udział w zawodach sportowych w różnych dyscyplinach sportu

           

          2. Szkolny Dzień Dziecka i Sportu

           

          3. Sportowe zajęcia pozalekcyjne

           

          4. Aktywne przerwy z muzyką

           

          5. Wycieczki klasowe

           

          6. Lekcje, warsztaty w terenie

           

          7. Celebrowanie integrujących wydarzeń klasowych, imprez szkolnych

           

          8. Zmodernizowanie zaplecza rekreacyjno-sportowego

           

          9. Stworzenie strefy relaksu przed budynkiem szkolnym

           

          10. Akcje szkolne angażujące całą społeczność

           

          11. Spotkania z psychologiem, pedagogiem, warsztaty psychologiczne

           

          12. Lekcje wychowawcze nt emocji, relacji i samopoczucia

          Wg harmonogramu wydarzeń

           

           

          czerwiec

           

           

          cały rok, dwa razy w tygodniu

           

          raz w tygodniu

           

           

          wg planu wycieczek

          kwiecień

           

           

          cały rok

           

           

           

           

          2024 r.

           

           

           

          kwiecień-maj 2024r.

           

           

          cały rok

           

           

           

          cały rok

           

           

           

           

          wg tematyki godzin wychowawczych

          Nauczyciel

          wych- fiz

           

           

          wychowawcy, nauczyciel wych-fiz

           

           

          nauczyciel wych. fiz.

           

          wychowawcy

           

           

           

          nauczyciel biologii, wychowawcy

          wychowawcy

           

           

           

          dyrektor szkoły

           

           

           

          rada rodziców, nauczyciel biologii, uczniowie

           

          wychowawcy, psycholog, pedagoga

           

          psycholog, pedagog, zaproszeni specjaliści

           

           

          wychowawcy

           

           

          Program wychowawczoprofilaktyczny szkoły, dokumentacja psychologa i pedagoga szkolnego, notatki w dziennikach lekcyjnych, karty wyjazdów, analiza ilości interwencji wychowawczych w ciągu całego roku szkolnego

          ankiety badające aktywność ruchową uczniów oraz samopoczucie w szkole na początek i koniec roku

           

           

           

           

          Koordynator programu:

          Dorota Florkiewicz

           

           

          HARMONOGRAM DZIAŁAŃ SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

          rok szkolny 2023/2024

           

           

           

          OBSZAR: PRAWIDŁOWE ODŻYWIANIE, EDUKACJA ZDROWOTNA

           

          Lp.

          Zadanie/priorytet/obszar

          Metoda/Sposób realizacji

          Termin realizacji

          Osoby odpowiedzialne

          Dokumentacja

          Uwagi

           

          1. Działania w kierunku poprawy stopnia świadomości na temat prawidłowych nawyków żywieniowych

           

           

           

           

           

           

           

          2. Udział w programach, warsztatach, akcjach edukacyjnych poświęconych żywieniu i zdrowiu

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          3. Organizowanie imprez szkolnych i klasowych promujących zdrowe odżywianie i zdrowy styl życia

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          4. Realizacja programów we współpracy z Sanepidem

           

           

           

           

          5. Konkursy o tematyce zdrowotnej

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          1.

          Lekcje wychowawcze, pogadanki pouczające w klasach, spotkania z pielęgniarką szkolną

           

           

          Warsztaty z dietetykiem: „Dieta nastolatka, zaburzenia w odżywianiu”

          Gazetki w klasach na temat zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia

           

          2.

          Wdrożenie edukacji żywieniowej poprzez udział w programie „JUNIOR-EDU-ŻYWIENIE” i realizację scenariuszy zajęć: „Moc edukacji żywieniowej w szkole”

          klasy I-III klasy IV- VI

          Dopalacze” -trzecia strona zjawiska (kl. VII- VIII)

          Prelekcja- „Wpływ dopalaczy i narkotyków na zdrowie młodego człowieka’

           

           

          Szkodliwość napojów energetyzujących na zdrowie dzieci.”

          Innowacja pedagogiczna „Kameleon” w kl III

          Dentystyczna akcja profilaktyczna „Uśmiech z klasą”

           

          3.

          Dzień zdrowej żywności w szkole

          Kiermasz zdrowych wypieków

           

           

           

           

          Warsztaty kulinarne w szkole

           

          Warsztaty kulinarne z Kołem Gospodyń Wiejskich

          Wspólne śniadania w klasie, przyrządzanie, kanapek, sałatek, koktajli

           

          Owocowe środy- uczniowie przynoszą do śniadania wybrany owoc

           

          4.

          Trzymaj formę” kl V-VIII

           

          Zdrowo i kolorowo” kl II

          Przyjazny tornister” kl I

           

           

          5.

          Konkurs plastyczno-techniczny dla klas I-III „Mój talerz zdrowych produktów’”

          Konkurs kulinarno-fotograficzny dla klas IV-VIII „Moja zdrowa kulinarna propozycja”

          Konkurs muzyczny na nagranie lub wykonanie piosenki „O zdrowiu na wesoło” kl I- V

           

           

          Konkurs biologiczny „Budowa człowieka i jego zdrowie” na zakończenie innowacji pedagogicznej „Język angielski w biologii”

           

          Promowanie picia wody- dystrybutor w szkole

           

          Cały rok

          wg tematyki godzin z wychowawcą

           

           

          15 styczeń 2024r.

          Listopad

           

           

           

          dwa razy w semestrze

           

           

           

           

          18 styczeń 2024 r.

           

          18 styczeń 2024r.

           

           

           

          marzec 2024

           

          cały rok

           

           

          październik

           

           

          październik

          styczeń

           

           

           

           

          dwa razy w semestrze

           

          maj 2024

          dwa razy w miesiącu

          cały rok

           

           

          cały rok

           

          cały rok

          cały rok

           

           

           

          grudzień

           

          grudzień

           

           

          prezentacja

          16.01.2024r. W tygodniu terapeutycznym

          Wychowawcy, nauczyciel biologii

          pielęgniarka szkolna

           

           

           

          dietetyk p. Andrzej Karbowski

          wychowawcy,

           

           

           

          nauczyciel biologii

          wychowawcy

           

           

           

           

          psycholog Anna Krajnik

           

           

          pracownik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, policjant

          pedagog Wiktoria Skrzypczyk

           

          Dominika Dąbkowska

           

           

          pracownik kliniki stomatologicznej

           

           

          Rada rodziców

          wychowawcy, SU

          pedagog

          dietetyk

           

           

          Andrzej Karbowski

           

           

           

          wychowawcy

           

           

           

           

          pedagog Wiktoria Skrzypczyk

          Magda Szypczyńska

          Monika Barnik

           

           

           

          Magda Szypczyńska

           

          Magda Szypczyńska

           

           

           

           

          wychowawcy, Jacek Stybor

           

           

           

          Dorota Florkiewicz

           

           

           

           

           

          Zapisy w dziennikach lekcyjnych, dokumentacja szkolna, fotorelacje

           

           

           

          OBSZAR: AKTYWNOŚĆ RUCHOWA, DBANIE O RELACJE

          Lp.

          Zadania

          Sposób realizacji

          Termin

          Osoby odpowiedzialne

          Dokumentacja

          Uwagi

           

          1. Rozwijanie i pielęgnowanie sprawności fizycznej

          Organizowanie zawodów, imprez sportowych

          Udział w zawodach i turniejach

           

           

           

          2.Organizowanie sportowych zajęć pozalekcyjnych

           

           

           

           

          3. Ruch przy muzyce

           

           

           

           

           

          4.Współpraca z Górznieńsko- Lidzbarskim Parkiem Krajobrazowym

           

           

           

          5. Działania wychowawcze nt pielęgnowania relacji

           

           

           

           

           

           

           

           

          6. Spotkania z psychologiem, pedagogiem, warsztaty psychologiczne

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          7. Integracja zespołów podczas wycieczek klasowych

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          8. Tworzenie w szkole miejsc sprzyjających wypoczynkowi

           

           

          1.

          Mistrzostwa szkoły w biegach przełajowych klasy IV-VIII

          Mikołajkowy turniej w halową piłkę nożną klasy IV-VIII

          Mikołajkowy turniej sportowy klasy I-III

           

           

          Dzień sportu z okazji Dnia Dziecka z udziałem rodziców

          2.

          Pozalekcyjne zajęcia sportowe SKS na Orliku

          Pozalekcyjne zajęcia klubu piłkarskiego GOL

           

           

          3.

          Aktywne przerwy z muzyką

           

          Taneczna zabawa karnawałowa

           

           

          4

          Warsztaty przyrodnicze, lekcje w plenerze w Ośrodku Edukacji Ekologicznej „Wilga” w Górznie i „Ekoczar” w Bryńsku

           

          5.

          Wspólne celebrowanie Dnia Życzliwości i Pozdrowień

          Organizowanie w klasach Dnia Chłopaka, wspólnej wigilii, Dnia Kobiet

           

          Zajęcia tygodnia terapeutycznego w klasach „Wzmacniamy poczucie własnej wartości”, akcja – „Napisz komuś coś miłego”

           

          6.

          Prowadzenie Kącika Psychologiczno-Pedagogicznego

          Jak budować pozytywne relacje? „-warsztaty psychologiczne I-VIII

          Zdrowie psychiczne- radzenie sobie ze stresem” kl VII-VIII

          Jak dbać o zdrowie psychiczne w młodym wieku „? kl IV-VI

           

          Światowy Dzień Walki z Depresją

          Konkurs Plastyczny ,,Pomóż mi kiedy pada. Pociesz mnie.”

          7.

          klasy I-III

          Wyjazd na widowisko na lodzie,

          do „Krainy Zabaw Świt’

          kl IV-VI

          Wycieczka do kopalni soli w Kłodawie

          kl VII

          Wycieczka do kina i na lodowisko

          kl VIII

          Biwak w OEE „zielona szkoła” na zakończenie nauki

           

          Stworzenie „strefy relaksu” – parku kwiatowego przed budynkiem szkolnym jako miejsca na lekcje wychowawcze

           

           

           

           

          październik

           

          grudzień

           

          grudzień

           

           

          czerwiec

           

           

          dwa razy w tygodniu

          dwa razy w tygodniu

           

           

           

          raz w tygodniu

           

          styczeń

           

           

           

          kwiecień

           

           

           

           

          listopad

           

          wrzesień, grudzień, marzec

          16 styczeń

           

           

           

           

           

          cały rok

           

           

           

           

          grudzień

           

          styczeń

           

           

           

          luty

           

           

           

           

           

          październik

          marzec

           

          październik

           

          październik

           

           

          maj

           

           

          październik maj

           

          Łukasz Olszewski

           

          Łukasz Olszewski

           

          Monika Barnik

          Magda Szypczyńska

          Dominika Dąbkowska

          Łukasz Olszewski, rada rodziców, wychowawcy

           

          Łukasz Olszewski

           

          Łukasz Olszewski

           

           

           

           

          Łukasz Olszewski

           

          rada rodziców,

          wychowawcy

           

           

          Dorota Florkiewicz, wychowawcy

           

           

           

          wychowawcy

           

          wychowawcy

           

           

          wychowawcy

           

           

           

           

           

          psycholog Anna Krajnik

          pedagog Wiktoria Skrzypczyk

           

           

           

           

           

           

           

           

          Anna Krajnik

          Wiktoria Skrzypczyk

           

           

           

          wychowawcy

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          rada rodziców, Dorota Florkiewicz

          Zapisy w dziennikach lekcyjnych, dokumentacja szkolna, fotorelacje, certyfikaty i podziękowania za udział, dyplomy, karty wyjazdów, dzienniki psychologa i pedagoga

          ankiety badające aktywność ruchową uczniów oraz samopoczucie w szkole na początek i koniec roku

           

           

           

           

          Koordynator programu

          Dorota Florkiewicz