• Rzecznik Praw Dziecka

          • Telefon do Rzecznika Praw Dziecka

            Telefon zaufania do Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. 

            Zapraszamy do korzystania

          • DZIEŃ ZDROWEJ ŻYWNOŚCI

          •  

            Dzisiaj tzn 13 października był u nas niesamowity ruch a to za sprawą pyszności, które przygotowały mamy naszych uczniów. Za niewielką kwotę można bylo kupić zdrowe kanapki, soczki, ciasteczka, mufinki, galaretki i inne smakołyki. Serdecznie dziękujemy przemiłym Paniom z Rady rodziców za organizację tego wydarzenia. Z pewnością nikomu nie burczało dzisiaj w brzuchu

          • DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

          • 12 października 2021 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie życzyli nauczycielom zdrowia i satysfakcji z wykonywanej pracy. Docenili także trud pracy nauczyciela, jego poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków. Pani dyrektor Iwona Grzybowska mówiła o trudnej, lecz pięknej pracy nauczyciela. Wręczyła nagrody nauczycielom. Głos zabrała również przewodnicząca Rady Rodziców pani Anna Drzewińska, która podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła nauczycielom wiele wytrwałości w pracy. O oprawę tej uroczystości zadbała pani Pamela Brzozek.

          • WYCIECZKA DO WARSZAWY

          • 7 października uczniowie klas VII i VIII wybrali się wraz z wychowawcami do Warszawy. Wycieczka była formą ponownej integracji międzyrówwieśniczej a jednocześnie atrakcyjnym sposobem poznawania wartościowych zabytków, ciekawych miejsc. Uczniowie byli w Muzeum Neonów, gdzie usłyszeli historię ich pojawienia się. Następnie był spacer po warszawskich Łazienkach Królewskich, wizyta w Pałacu w Wilanowie oraz spracer po Starym Mieście i zakup pamiątek. Pogoda dopisywała tak samo jak dobre humory. Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni:)

          • EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

          • Z okazji Europejskiego Dnia Języków uczniowie klasy 2 poznawali anglojęzyczne nazwy krajów i ich flagi realizując projekt Dzieci świata. Wykazali się sporą wiedzą i niezłą pamięcią. A co najważniejsze, każdy z nich potrafił odpowiedzieć na pytanie "Dlaczego ważna jest nauka języków obcych"?

          • KIERMASZ KSIĄŻEK

          • W dniu 1 października w naszej szkole odbył się kiermasz książek, na którym uczniowie mogli w przystępnych cenach zakupić ciekawe książki. Przedsięwzięcie, to miało na celu propagowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, jak również „podarowanie drugiego życia” książkom. Doskonale o tym wiemy,że : „Książki to najlepsi Twoi przyjaciele. Nie wyśmieją, nie zdradzą, a nauczą wiele.” Jan Rak

          • OGÓLNOPOLSKA AKCJA #sadziMY

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego w Jastrzębiu 1.10.2021r. brały udział w ogólnopolskiej akcji #sadziMY, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Darmowe sadzonki dębu i klonu w imieniu przedszkolaków z Nadleśnictwa Brodnica odebrała starsza koleżanka Wiktoria.

          • "W PUŁAPCE ZŁUDZEŃ"

          • W szkole miał miejsce program a właściwie koncert profilaktyczny Łukasza Backiela dotyczący uzależnienia i przemocy ktory odbył się z inicjatywy Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Uczestniczyli w nim uczniowie klas VI - VIII. Łukasz "Baca" Backiel starał się uzmysłowić jak proste i błahe przyczyny mogą prowadzić do fatalnych, druzgocących skutków. Zagrożenia związane z alkoholem, narkotykami, dopalaczami, przemocą czy choćby Internetem są jego zdaniem tematami obok których nie możemy przejść obojętnie. Prowadzący jest propagatorem odejścia od uzależnień na rzecz zdrowego stylu życia i uprawiania sportu. Swoje wypowiedzi przeplatał ciekawymi muzycznymi historiami

            Młodzież z zaciekawieniem wysłuchała programu i gromkimi brawami podziękowała autorowi za spotkanie.

          • DZIEŃ CHŁOPAKÓW W STARSZYCH KLASACH

          • Dnia 30 września obchodziliśmy Święto Chłopców. W tym dniu, każdy z Panów, który nie chciał być pytany z poszczególnych przedmiotów, musiał założyć elegancki krawat lub muszkę. Do zabawy dołączyły również uczennice! 

            w klasie 8 chłopcy obchodzili swoje święto wyjątkowo wesoło dzięki koleżankom które przygotowały dla nich męskie wyzwania. Musieli po dotyku zgadnąć nazwy damskich gadżetów i wykazać się znajomością ich przeznaczenia. Następne był test wiedzy dla fascynatów piłki nożnej. Upominki też były trafione. Najważniejsze było móc znowu popatrzeć na dobry nastrój podczas wspólnej klasowej imrpezy

            Dziewczyny z klasy 7 razem z wychowawczynią p. Katarzyną Chojnacką złożyły w tym szczególnym dniu najlepsze życzenia swoim kolegom z klasy. Aby uczcić ten dzień w każdej klasie przygotowano niespodzianki. Nie obyło się też bez pysznej przekąski, którą koleżanki zamówiły swoim chłopcom. Był to szczególny dzień dla całej społeczności szkolnej, który każda klasa obchodziła indywidualnie. Gry i zabawy w sali oraz na świeżym powietrzu.

             

             

             

          • KINO Z OKAZJI DNIA CHŁOPAKA

          • Dnia 29 września uczniowie klas IV-VI wybrali się do kina na film pt.,,Lassie, wróć! ". Był to wyjazd zorganizowany z okazji Dnia Chłopaka. Film wzbudził wiele emocji, od radości po wzruszenie. Ten dzień był miłą odskocznią od codziennej nauki

            Uczniowie klas 0-3 również uczestniczyli w wyjeździe do kina, którego celem była wspólna integracja, a także rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez film. „Psi Patrol” okazał się strzałem w dziesiątkę. Dzieci mogły zobaczyć jak te małe zwierzątka potrafią pomóc każdemu, kto jest w potrzebie. Po powrocie do szkoły, dziewczynki złożyły chłopcom życzenia i wręczyły drobne upominki. Wyjazd zdecydowanie możemy zaliczyć do bardzo udanych.

             

          • BEZPIECZNA DROGA DO SZKOŁY

          • 20 WRZEŚNIA najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli ważne spotkanie z policjantem, st. asp. Bogusławem Borowskim, który przedstawił zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, szczególnie w drodze do szkoły. Zwrócił szczególną uwagę na chodzenie właściwą stroną drogi, a także przypomniał uczniom zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię. Poruszył ważny temat, jakim jest noszenie elementów odblaskowych oraz poinformował uczniów jak powinni zachować się w autobusie szkolnym. Przekazaną wiedzę uczniowie wzięli sobie głęboko do serca i na pewno wykorzystają ją w życiu codziennym.

          • "MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ"

          • Uczniowie klas 0- 8 w uczestniczyli w akcji – Sprzątanie świata. Ich zadaniem było posprzątanie terenu wokół szkoły, zrobili to świetnie, mając świadomość, że wyrzucane przez ludzi śmieci stanowią ogromne zagrożenie zarówno dla natury jak i każdego z nas. Brawo uczniowie!!!

            W tym roku sprzątaliśmy swój kawalek Polski pod hasłem: "myślę, więc nie śmiecę". W naszym kraju cały czas widoczne są dowody na to, że zaśmiecamy środowisko naturalne bez refleksji, iż wyrzucane odpady stanowią zagrożenie zarówno dla natury, jak i dla każdego z nas. Istnieje wiele dzikich wysypisk.

            W tym roku nasi uczniowie dość szybko uwinęli się ze sprzątaniem przydzielonych kawałków terenu wokół szkoły co oznacza, że nie było zbyt wiele do zbierania. A to bardzo pokrzepiająca wiadomość

          • Państwowy Inspektor Sanitarny - ogłoszenie

          •  

            Znak sprawy: PIS-074-19/8547/21 Brodnica, dnia 14.09.2021 r.

            Egz. nr 1

             

             

            Szanowny Pan

            Piotr Boiński

            Starosta Brodnicki

             

             

            Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy w dobie panującej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 apeluje do mieszkańców powiatu brodnickiego o wykazanie odpowiedzialności i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. W chwili obecnej IV fala pandemii COVID-19 „rozpędza” się, co obrazuje zwiększająca się sukcesywnie liczba stwierdzanych przypadków zakażeń w skali kraju, województwa kujawsko-pomorskiego, a także powiatu brodnickiego.

            Nie zapominajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które ograniczają rozprzestrzenianie się tego groźnego patogenu. Do zasad postępowania, o których winniśmy pamiętać należą: dystans społeczny (minimum 1,5 m), częste mycie i dezynfekcja rąk, prawidłowe stosowanie maseczek w miejscach wyznaczonych przepisami (we wspólnych przestrzeniach przebywania dzieci w szkołach, np. na korytarzach, w toaletach, w sklepach, kościołach, urzędach i innych pomieszczeniach zamkniętych) oraz wietrzenie pomieszczeń, w których przebywamy. Wietrzenie pomieszczeń ma szczególne znaczenie w miejscach, w których przebywa większa liczba osób, np. w placówkach oświatowych, biurach. Walkę z „niewidzialnym” zagrożeniem wspiera także aplikacja STOP COVID ProteGo Safe, która jest w pełni bezpieczna, bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób będzie korzystać z tej aplikacji, tym szybciej i skuteczniej ograniczone zostanie tempo i zasięg rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2.

            Z uwagi na występowanie zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wśród uczniów i kadry pedagogicznej placówek oświatowych na terenie powiatu brodnickiego Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy ze szczególnym apelem występuje do rodziców i opiekunów dzieci uczęszczających do przedszkoli, szkół podstawowych i młodzieży uczęszczającej do szkół ponadpodstawowych o wykazanie odpowiedzialności i nie posyłanie do placówek oświatowych chorych dzieci.

            Jednocześnie PPIS w Brodnicy apeluje o odpowiedzialność i przestrzeganie zasad reżimu sanitarnego wśród kadry pedagogicznej i obsługi placówek oświatowych, jak również instytucji i zakładów pracy.

            W przypadku wystąpienia objawów chorobowych (gorączka, kaszel, ból gardła, katar, utrata węchu i smaku, bóle mięśni i głowy, biegunka) zaleca się kontakt z lekarzem, który podejmie odpowiednie działania. Pozostanie przez chorego w domu w przypadku wystąpienia objawów chorobowych ma istotne znaczenie dla ograniczenia szerzenia się chorób, w tym COVID-19 i innych chorób infekcyjnych.

            PPIS podkreśla, iż w celu zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego należy wszędzie, gdzie to możliwe organizować narady, spotkania, uroczystości, zwłaszcza w szkołach, w zakładach pracy, urzędach, instytucjach w trybie zdalnym.

            W dobie panującej na całym świecie pandemii COVID-19 ogromnym dobrodziejstwem dla ludzkości jest szczepionka, która jest dobrowolna, darmowa i bezpieczna. Wiele osób może zadawać sobie pytanie: Dlaczego warto się szczepić? Otóż pokonanie koronawirusa jest możliwe tylko poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje właśnie taką możliwość. Trzeba jednak pamiętać, że aby efekty były jak najlepsze wszyscy musimy wykazać się odpowiedzialnością i solidarnością. Każda osoba, która podda się szczepieniu, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń. Nasze zaszczepienie to nie tylko ochrona dla nas. Szczepiąc się przeciwko COVID-19 będziemy chronić naszych najbliższych – dziadków, rodziców, dzieci i przyjaciół.

            W populacji zaszczepionej w niewystarczającym stopniu wirus krąży dalej i pojawiają się wciąż nowe warianty, co może doprowadzić do drastycznego obniżenia skuteczności dostępnych szczepionek.

            Szczepienie jest niezbędnym narzędziem, które pomaga zwalczać pandemię, ale nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będziemy bezpieczni. Dlatego w 2021 roku szczepienia przeciw COVID-19 są dla nas priorytetem.

            Im będzie większa liczba osób zaszczepionych, tym szybszy nastąpi powrót do zniesienia obostrzeń i poprawy jakości naszego życia.

            Dzięki szczepieniom możemy absolutnie zapobiec ciężkiemu przebiegowi COVID-19, hospitalizacji, ale również unikniemy obecnie występujących chorób, które są skutkiem długofalowego stresu spowodowanego pandemią (m. in. depresji, cukrzycy, otyłości, alergii, choroby wrzodowej i innych chorób przewodu pokarmowego).

             

            Biorąc pod uwagę powyższe przesłanki PPIS apeluje, aby wraz z podjęciem decyzji o zaszczepieniu się bezwzględnie stosować standardowe środki ochrony, jak zachowanie dystansu społecznego, prawidłowe zakładanie maseczek w pomieszczeniach zamkniętych oraz zachowanie środków higieny, w tym częste mycie rąk oraz zwracanie uwagi, by dzieci nie wkładały rąk do ust.

             

            Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy prosi o zwrotną informację o podjętych działaniach w celu zminimalizowania narażenia na zakażenie wirusem SARS Co-V-2 i rozprzestrzeniania pandemii COVID-19.

             

            Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brodnicy apeluje także, aby czerpać wiedzę z wiarygodnych źródeł na temat szczepień przeciw COVID-19 oraz walczyć z dezinformacją pojawiającą się szczególnie w mediach społecznościowych.

             

            Więcej na temat szczepionki można dowiedzieć się na stronie:

            www.gov.pl/szczepimysie.

            Zachęcamy również do korzystania ze stron internetowych, na których zamieszczane są rzetelne i wiarygodne informacje:

            https://www.gov.pl/web/gis,

            https://www.gov.pl/web/wsse-bydgoszcz,

            https://www.gov./web/psse-brodnica.

             

             

             

             

             

            Tylko wspólnymi siłami możemy wyzwolić się z epidemii!

            Wspólne działanie przynosi najlepsze efekty!

            Bądźmy solidarni i odpowiedzialni!

            Przestrzegajmy podstawowych zasad bezpieczeństwa i jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy zaszczepmy się przeciw COVID-1

             

            Państwowy Powiatowy

            Inspektor Sanitarny

            w Brodnicy

            Danuta Kowalkowska-Szramka

            mgr biologii higienista epidemiolog